Reklama

Artykuł

Avast świętuje 30. urodziny z najlepszą w historii ochroną antywirusową

Sponsored Content

Opublikowany

Cyberprzestępczość wzrasta. Szacuje się, że tylko w 2018 roku przyniesie ona podziemnej sieci hakerów zysk w wysokości 1,5 biliona $. Z racji rosnącej ilości takich ataków oraz ich coraz większego wyrafinowania, chronienie się w sieci nigdy nie było tak ważne.

Cyfrowe zagrożenia istnieją prawie tak długo, jak istnieją komputery. Pierwszy znany wirus został napisany w 1971 roku, nazywał się „Creeper” (pol. „Pełzacz”) i był programem samoreplikującym się, który zaskakiwał użytkowników wiadomością: „Jestem pełzacz, złap mnie jeśli potrafisz!”.

Chociaż Creeper miał cechy charakterystyczne wirusa, to był jedynie programem eksperymentalnym. Jednakże wkrótce programy „wirusowe” stały się znacznie mniej przyjazne i niszczyły dane, pozostawiając tym samym użytkowników bez dostępu do ich plików.

W 1988 roku, gdy złośliwe oprogramowanie zaczęło pokazywać swoje prawdziwe oblicze, dwóch przyjaciół z Pragi – Eduard Kučera i Pavel Baudiš – przewidziało zagrożenie cyberatakami i rozpoczęło z nimi walkę. Ich pierwszym sukcesem było pokonanie wirusa wiedeńskiego, względnie niegroźnego programu, który stał się wzorem dla gorszych infekcji w kolejnych latach.

Wkrótce potem ta dwójka stworzyła Avast, obecnie największą na świecie firmę oferującą programy chroniące przed złośliwym oprogramowaniem. Avast chroni ponad 435 milionów użytkowników oraz ze 100-procentową skutecznością i 100-procentowym współczynnikiem likwidowania często wygrywa w rankingach dotyczących ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Od października 2018 roku, ich oprogramowanie skanuje każdego miesiąca ponad 300 milionów nowych plików, ponad 200 miliardów adresów URL i usuwa miesięcznie ponad 2 miliardy zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem.

Niezależnie, czy to oprogramowanie szpiegujące śledzi twoją działalność w internecie, czy oprogramowanie szantażujące żąda pieniędzy za przywrócenie twoich danych, czy może złodzieje tożsamości kradną twoje informacje osobiste, to właśnie Avast jest bastionem bezpieczeństwa w czasach rosnącej przestępczości cyfrowej.

W tym roku rozwiązania antywirusowane Avast obchodzą swoje 30. urodziny, oferując przy tym zestaw zaawansowanych funkcji przeznaczonych do zwalczania wciąż zmieniających się zagrożeń stwarzanych przez cyberprzestępczość. Poprawki w wersji na rok 2019 to między innymi zapobieganie wyłudzaniu danych, zapora chroniąca dane wrażliwe oraz tryb „nie przeszkadzać”.

Wyłudzanie danych to jedno z najbardziej podstępnych zagrożeń w sieci. Cyberprzestępcy, udając prawdziwą osobę, wiadomość e-mail lub stronę internetową mogą podstępem skłonić cię do wyjawienia twoich danych osobistych. Później wykorzystają tę wiedzę, aby cię okraść lub zainfekować twoje urządzenie. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, Avast wykonuje więcej niż kiedykolwiek skanów w kierunku wyłudzania danych oraz zawiera zaawansowaną ochronę przeciwko wyłudzaniu danych bez potrzeby potrzeby posiadania rozszerzenia w przeglądarce.

Zapora chroniąca dane wrażliwe od Avast działa niczym pokój bezpieczeństwa dla twoich najbardziej osobistych informacji. Najpierw skanuje twoje urządzenie w poszukiwaniu plików zawierających imiona, adresy, numery telefonów i inne dane wrażliwe, a następnie pyta, czy chcesz je chronić. Avast przechowuje potem te informacje wewnątrz chronionego skarbca, do którego dostęp mają tylko uznane aplikacje. Kontrola nad tym, które aplikacje mogą ominąć zaporę, zapewnia to, że oprogramowanie szpiegujące nie może przeniknąć do twoich najbardziej wrażliwych danych.

Wreszcie tryb „nie przeszkadzać”, który powstrzymuje inne aplikacje od przeszkadzania ci w pracy. Wcześniej ograniczony jedynie do gier, jednak w odświeżonej wersji tryb „nie przeszkadzać” dotyczy wszystkich aplikacji działających w trybie pełnoekranowym. Zważywszy na obecną teraz dużą ilość rozpraszaczy naszej uwagi (między innymi wiadomości, powiadomienia oraz powiadomienia typu pop-up) to przydatna funkcja, która sprawia, że skupiasz się na wykonywanym zadaniu.

Cyberprzestępczość bardzo się zmieniła od czasów Creepera, ale ewolucji uległy również zabezpieczenia oferowane przez Avast. Avast nie bez powodu zagwarantował sobie szczytową pozycję na światowym rynku programów chroniących przed szkodliwym oprogramowaniem – wciąż się rozwija, aby chronić przed zmieniającym się cyfrowym krajobrazem pełnym ukrytych zagrożeń.

Jeśli chcesz najlepszą ochronę dla swojego „cyfrowego ja”, to w sumie nie ma konkurencji. Pobierz antywirus Avast już dziś i ciesz się spokojem sumienia w czasie przebywania w sieci.

Również może Cię zainteresować