Reklama

Artykuł

Avast ostrzega: sprzedajesz swój telefon z Androidem? Każdy może z łatwością odzyskać Twoje zdjęcia i dane

Avast ostrzega: sprzedajesz swój telefon z Androidem? Każdy może z łatwością odzyskać Twoje zdjęcia i dane
Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

Jeśli chcecie właśnie sprzedać swój używany telefon z Androidem, to dobrze się nad tym zastanówcie. Avast przeprowadził bowiem bardzo ciekawy eksperyment. Firma kupiła 20 używanych telefonów na popularnym portalu aukcyjnym, żeby sprawdzić, jak łatwo jest odzyskać z nich dane. Wyniki doświadczenia są niepokojące.

Pracownikom udało się odzyskać ponad 40 000 zdjęć (z czego około 1000 zawierały treści erotyczne) ze wspomnianych 20 urządzeń. Co gorsze, Avast odzyskał z telefonu jeden wniosek kredytowy oraz ponad 750 wiadomości SMS oraz e-mail.

Jak to możliwe? Okazuje się, że nawet przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu i usunięcie z niego wszystkich danych nie załatwia sprawy definitywnie. Można je wciąż odzyskać przy pomocy kilku ogólnie dostępnych aplikacji. Jedną z nich jest wykorzystany przez Avast FTK Imager stworzony przez firmę AccessData.

Oczywiście (cóż za zbieg okoliczności) Avast ma w swoim portfolio program, który umożliwia całkowite usunięcie danych. Nazywa się on Avast! Anti-Theft i można go pobrać za darmo ze sklepu Google Play Store. Pozwala on na lokalizowanie skradzionego telefonu i zdalne usunięcie z niego danych. Można to oczywiście zrobić także w przypadku, gdy chcemy telefon sprzedać i mieć pewność, że nikt nigdy nie odtworzy danych, jakie na nim trzymaliśmy. Można też skorzystać z domyślnej funkcji Androida – Menedżera Urządzeń – ale nie mamy pewności, czy jest ona skuteczniejsza od aplikacji Avast.

Jak można w inny sposób zabezpieczyć swoje dane? Po pierwsze trzeba pamiętać, że nawet po usunięciu z systemu pewnych rzeczy wciąż mogą być one odzyskane. Android nie usuwa ich, dopóki nie będą nadpisane przez inne dane. W taki sposób działa właśnie wspomniany Avast! Anti-Theft – zapisuje on w telefonie zupełnie przypadkowe i nic nieznaczące dane, nadpisując w ten sposób zawartość należącą do użytkownika.

Jeśli nie chcecie korzystać z programu od Avast, możecie ten problem rozwiązać sami. Wystarczy wejść w Ustawienia > Zabezpieczenia > Zaszyfruj telefon. Proces szyfrowania może potrwać około godziny, bateria smartfona musi być naładowana, a telefon podłączony do komputera. Po skończeniu procesu dane będą zabezpieczone kodem PIN. Następnie wystarczy przywrócić ustawienia fabryczne. Ten sposób jest jednak czasochłonny i dosyć skomplikowany. Dlatego nie zalecamy go mało doświadczonym użytkownikom.

Szyfrowanie smartfona z Androidem

Zobacz także:

Źródło: avast!

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

Paweł Kański

Paweł Kański

Najnowsze od Paweł Kański

Editorial Guidelines